22.05.2019 - Yerköy Medya - Haber Sitesi

Yozgatlı Mücidin El Yapımı Biçerdöveri Büyük Beğeni Topladı

Yozgatlı Mücidin El Yapımı Biçerdöveri Büyük Beğeni Topladı

Yozgat Yerköy ilçesinde yaşayan Necip Tunç isimli vatandaşın TC5070 ismini verdiği el yapımı biçerdöver sosyal medyada büyük beğeni topladı.
Birebir gerçek biçerdöverlerle aynı olduğu dikkatlerden kaçmayan ahşap biçerdöver uzaktan kumanda ile çalışmakta. Necip Tunç ile yapılan görüşmede baba mesleğinden dolayı hep böyle birşey yapmak istediğini ve merakınında olduğu için büyük keyif alarak yaptığını belirtti. Ayrıca Necip Tunç “Biçerdöverin bütün aksamları gerçeği ile birebir aynı çalışmakta, boş vakitlerimden günde 1-2 saat ayırarak gerçeğindeki bütün sistemler birebir olması için uğraştım, 6 ay kadar sürede tamamladım. Örneğin; ön arka tekerleğin ölçeği, tabla iniş kalkış hızı, tabla çalışma aksamı, arka dingil mesafe oynar başlıklı olması, panjur hızı, elek ve sağırsak sistemi, döner helezon sistemi, aydınlatma sistemi vb. en ince ayrıntısına kadar düşünülüp gerçeğine birebir uygun şekilde tasarlandı. Bunlara ek olarak uzaktan kumanda ile ahşap biçerdöveri kontrol edebiliyorsunuz.” dedi

DÜNYADA EŞİ BENZERİ YOK

Ayrıca TUNÇ ; TC5070 Biçerdöver ahşap el yapımı ile ilgili birçok araştırma yaptığını, yapmış olduğu sistemin benzerinin olduğunu ama bu şekilde tamamı ahşap olan ve bütün aksamları çalışabilen bir el yapımı biçerdöver olmadığını sözlerine ekledi.

İŞTE O VİDEO

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ